Strona główna > testy psychologiczne > co to jest test psychologiczny?

co to jest test psychologiczny?

Chyba najprostszą definicję znajdziemy w Wikipedii :

Test psychologiczny jest to narzędzie badawcze w psychologii pozwalające na uzyskanie takiej reprezentatywnej próbki zachowań, o których można przyjąć (np. na podstawie założeń teoretycznych lub związków empirycznych), że są one wskaźnikami interesującej nas cechy psychologicznej.

Powinno to być narzędzie obiektywne, wystandaryzowane, trafne, rzetelne i znormalizowane, wyposażone w reguły obliczenia wartości mierzonej cechy oraz jasno określające zakres i rodzaj dopuszczalnych zachowań ze strony diagnosty (czyli zgodne z zasadami Psychometrii).

Badanie testowe powinno być sytuacją, w której osoba badana uczestniczy dobrowolnie, świadoma celu, jakim jest jej ocena. Przy interpretacji wyników danego testu czyni się także założenie o współpracy badanego z diagnostą.

W związku z jawnym rozgraniczeniem, na naszym portalu testy psychologiczne są odmienna kategorią. Wiele miejsc w sieci proponuje testy psychologiczne, a tak naprawdę to, co można wypełnić to psychotest, quiz, rodzaj zabawy z diagnozą. Wyniki są najczęściej dobierane losowo, nie mają nic wspólnego z zaznaczonymi odpowiedziami i nie udzielają rzetelnej informacji zwrotnej w postaci raportów.

zapraszamy do wypełniania testów. Już pierwszy z nich na pewno przyniesie efekt, jakiego życzymy wszystkim producentom testów 🙂

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: