Strona główna > testy testineo.pl > W teście najważniejsza jest jego trafność i rzetelność.

W teście najważniejsza jest jego trafność i rzetelność.

Nie wszyscy wiedzą jak powstają testy, ankiety, czy kwestionariusze. A ci, którzy wiedzą, mają świadomość, że za każdym, nawet najkrótszym testem, stoją miesiące pracy. Zaczyna się od obrania kierunku badań, podejmuje się decyzję, jaki fragment ludzkiego życia, czy psychiki jest na tyle interesujący, by objąć go diagnozą. Następnie dokonuje sie przeglądu literatury i badań na ten temat. Potem, w oparciu o najlepszą wiedzę tworzy się model teoretyczny. Następnie pytania. Ustala się najwłaściwszą skalę. I wtedy się zaczyna 🙂 Proces walidacyjny, czyli to, co ma na celu sprawdzić, czy test bada to, co ma badać i czy robi to dobrze- czyli bada się tytułowe trafność i rzetelność. Aby wyniki procesu były trafne i rzetelne (:)) należy zebrać mnóstwo wypełnionych testów. Na podstawie zaznaczonych odpowiedzi ustala się rozkłady, te zaś poddawane są wnikliwej obróbce statystycznej…

tak przynajmniej powstaje prawdziwy, wystandaryzowany test, stworzony z największą starannością psychometryczną.

Jak pisze profesor Brzeziński- wybitny ekspert w zakresie psychometrii: Aby w pełni zrozumieć, a w konsekwencji sensownie konstruować i stosować testy psychologiczne oraz interpretować ich wyniki, należy spojrzeć na test psychologiczny i na jego wynik z dwóch perspektyw. Pierwsza to perspektywa diagnostyczna, druga zaś – psychometryczna. I test, i jego wynik muszą być oglądane komplementarnie – z obu tych perspektyw.

Nie można dostatecznie dobrze zrozumieć współczesnej, odwołującej się do testów, praktyki diagnostycznej bez prześledzenia drogi rozwoju psychometrii. Umożliwia to właśnie prezentowana książka będąca zbiorem klasycznych prac powstałych w okresie ostatniego półwiecza. Te wybitne teksty, autorstwa między innymi: J. P. Guilforda, L. J. Cronbacha, R. M. Guiona, S. Messicka czy D. T. Campbella, wywarły wyraźne piętno na rozwoju tej dziedziny i nadal – mimo upływu czasu – są chętnie cytowane przez psychologów.

I tylko takie testy są na naszym portalu.

Kategorie:testy testineo.pl
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: