Strona główna > w produkcji - laboratorium > jaki nosisz kapelusz?

jaki nosisz kapelusz?

Kapelusze De Bono są znaną i lubianą teorią mówiącą o stylach myślenia. Każdy człowiek postrzega świat i napływające do niego informacje w indywidualny i niepowtarzalny sposób. W zależności od uwarunkowań genetycznych i społecznych będzie reagował na nowe informacje w pewien określony sposób. Jeden człowiek jest bardziej emocjonalny i rozpatruje napływające informacje przez pryzmat odczuć, a inny będzie odnosił się do faktów. Jeden patrzy na świat i spotykające go wydarzenia z optymizmem, szukając pozytywnych stron sytuacji, zaś inny będzie skupiał się na zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sytuacja czy podjęta decyzja. Takie względnie stałe cechy odbioru rzeczywistości przez jednostkę to style myślenia. Są one nawykowymi sposobami odbierania i przetwarzania informacji, wpływającymi na specyfikę działania i komunikowania się jednostki. Zwykle człowiek stosuje kilka stylów w różnych proporcjach, tworząc z nich własny układ. Wchodzi w ten sposób w pewną rolę i kształtuje swoją funkcję wobec innych.

W laboratorium jest test, który przygotowaliśmy. Przechodzi fazę normalizacji, czyli badania samego testu. Po zakończeniu tego procesu udostępnimy ten test na portalu. Z raportu będzie można się dowiedzieć jaki styl myślenia komu jest najbliższy oraz jaki to ma wpływ na sposób, w jaki postrzegamy świat.

zapraszamy do wypełnienia testu oraz przesłania dalej tej informacji.

Reklamy
 1. 27/10/2010 o 01:49

  Czasem bycie daleko od świata psychologów prowadzi do wesołych qui pro quo. Gdy przeczytałem tekst tej notki po raz pierwszy, oto, co mi przyszło do głowy:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Bono-hat-glasses.jpg 🙂

  Państwa test o stylach myślenia jest jak czołg. Tyle pytań o to samo stawianych w diametralnie różny sposób, aby trudno nawet próbować cokolwiek zataić.
  Bywa przecież, że chcemy lepiej wypaść i gdy czujemy, że odpowiadając na pytanie możemy się pogrążyć, odpowiadamy tak, „jak wypada”: Z mojego poletka zawodowego najlepszym przykładem są pytania o preferencje wyborcze. Na przykład „Czy głosował Pan/Pani na PiS?” …a potem nagle pół kraju głosuje na tę partię i nikt nie wie dlaczego …

  Style myślenia – kapitalna sprawa. Mniej więcej miałem i mam świadomość, jakie style postrzegania świata są mi bliskie. Podczas rozwiązywania testu zacząłem jednak zastanawiać się nad ludźmi, z którymi pracuję, a może bardziej nad tymi, z którymi się przyjaźnię. Zadowolony jestem z moich przemyśleń. Bo owszem, jesteśmy często bardzo różni. Tylko że ja lubię w odmienności, w różnicach, a czasem nawet zagrożeniach szukać i odnajdywać inspiracje i pozytywy.
  A i oto również były pytania w Państwa teście…

  Pozdrawiam najpiękniej.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: