Strona główna > testy zawodowe > o wypaleniu raz jeszcze (2)

o wypaleniu raz jeszcze (2)

ponieważ jest to temat, który Was zainteresował najbardziej, dziś kolejnych parę zdań na temat wypalenia zawodowego.

Jak pisaliśmy- wypalonym człowiek nie staje się z dnia na dzień. To długi proces, a jego początki miłe, zatem dość trudno jest rozpoznać sygnały ostrzegawcze.

Dość dobrze obrazuje etapy rozwoju wypalenia opis opracowany przez American Psychology Association (za: Bilska, 2004). Zawarte jest w nim pięć okresów tego syndromu:

§     Miesiąc miodowy (honeymoon). Jest to czas „zauroczenia” pracą, w wielu wypadkach związany z pierwszymi osiągnięciami, sukcesami. Na tym etapie pracownicy są optymistyczni, entuzjastyczni i zaangażowani. Pracownik co prawda nie dostrzega osiągnięć na tym etapie, jednak jest bardzo aktywny i pozytywnie nastawiony do pracy.

§     Przebudzenie (awaking). Jest to moment, w którym pracownik zauważa, że nie jest w stanie realizować swoich nierealistycznych oczekiwań i celów, burzy się jego idealistyczny obraz pracy. Zaczyna pracować coraz więcej tak, by nie zauważać tego faktu. Przez jakiś czas pracownik stara się realizować jak najwięcej obowiązków zawodowych, by nie dopuszczać do świadomości tej przykrej konstatacji.

§     Szorstkość (brownout). Realizacja obowiązków wymaga w tym okresie coraz większych nakładów energetycznych. Pracownik przejawia trudności w relacjach społecznych – ze współpracownikami, klientami, przełożonymi. Pracownik zaczyna czuć, że praca go wyczerpuje. Zaczyna przejawiać negatywne postawy wobec osób, z którymi pracuje.

§     Wypalenie pełnoobjawowe (full scale burnout). Na tym etapie rozwija się pełne wyczerpanie fizyczne i psychiczne, pojawia się obniżony nastrój, poczucie pustki i samotności, chęć wyzwolenia się, ucieczki z pracy. Pracownik jest zmęczony, przygnębiony, źle się czuje.

§     Odradzanie się (phoenix phenomenon). To okres leczenia „ran” powstałych w wyniku wypalenia zawodowego.

A o tym, jakich działań powinien się podjąć pracownik by się odrodzić dowiecie się z raportu po teście na wypalenie zawodowe na naszym portalu.

Reklamy
Kategorie:testy zawodowe
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: