Strona główna > testy zawodowe > Jesteś X, czy Y? Do której generacji należysz?

Jesteś X, czy Y? Do której generacji należysz?

Każdy z nas słyszał w swoim życiu narzekania starszych osób, negujące postępowanie młodszych: „Za moich czasów takie postępowanie byłoby naganne…”, „Kiedy ja zaczynałem pracę inaczej podchodzono do wprowadzania do firmy nowego pracownika…”, „Kiedyś lepiej wychowywano dzieci…”. Gdy jesteśmy młodzi zazwyczaj takie stwierdzenia nas drażnią i irytują, jednak z biegiem lat coraz częściej łapiemy się na tym, że padają one również z naszych ust w odpowiedzi na to, co dzieje się w otoczeniu. Dla pokreślenia różnic pomiędzy osobami od nas starszymi oraz młodszymi często używamy określenia „pokolenie”: „Jesteśmy zupełnie innym pokoleniem”, „W naszym pokoleniu panowały zupełnie inne zasady”… To co wspólne dla jednego pokolenia to podobny wiek oraz doświadczenia, które wywierają piętno na wyznawanych wartościach i postawach życiowych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pokolenie). Współcześnie mówi się dużo o pokoleniu X i młodszym od niego pokoleniu Y. Jego reprezentanci stanowią znaczą część pracujących osób i głównie kontekście zawodowym zostaną te pokolenia w raporcie przedstawione.

Pokolenie X. Są to osoby urodzone po pokoleniu powojennego wyżu demograficznego – w przybliżeniu między 1961 a 1981r.( http://wiedzaiedukacja.eu/archives/76). Ludzie Ci dorastają, pracują, zakładają rodziny w czasach głębokich przemian gospodarczych, kulturowych, politycznych, technologicznych. Budzi to szereg trudnych, egzystencjalnych pytań, na które nie zawsze można znaleźć odpowiedź a także poczucie chaosu i zagubienia. Stąd też „X” ma stanowić symbol niewiadomej, z jaką zmierzają się przedstawiciele tego pokolenia. Doświadczają oni również kryzysu tradycyjnych wartości, wzrastającej konsumpcji. X-y (w szczególności urodzone pod koniec lat 70-tych) nie wierzą w moc „rewolucji”, choć z drugiej strony potrafią negować otaczającą ich rzeczywistość (http://wiedzaiedukacja.eu/archives/76). Jednak ich sprzeciw ma zazwyczaj charakter indywidualny – raczej nie podejmują wspólnych inicjatyw mających na celu zmianę nieakceptowanych przez nich zjawisk. Są to osoby, które w wyrazie buntu przeciwko korporacyjnemu „wyścigowi szczurów”, którego przez lata doświadczają, mogą postanowić zmienić radykalnie swój styl życia np. podejmując pracę poniżej własnych kompetencji lub też próbując założyć własną działalność gospodarczą zgodną z posiadanymi wartościami. Tak też pokolenie X charakteryzuje specyficzna ambiwalencja: niechęć, lęk  wobec buntu a z drugiej strony przejawy konstatacji rzeczywistości. Ów niepokój, lęk rzutuje na ich funkcjonowanie zawodowe. Osoby te niechętnie zmieniają pracę. Często dla zachowania poczucia bezpieczeństwa akceptują niekorzystne dla nich warunki zatrudnienia i wykonywania obowiązków zawodowych.

Pokolenie Y – Zazwyczaj stanowią dzieci pokolenia X. Pokolenie wyżu demograficznego z lat 80-tych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Generacja_Y). Są to osoby, które właśnie rozpoczynają swoją pierwszą aktywność zawodową, bądź też od kilku lat funkcjonują na rynku pracy. W większości przypadków doskonale odnajdują się w zmieniającej się rzeczywistości, dostosowują do nowych warunków gospodarczych, politycznych, kulturowych. Wzrastają wraz najnowocześniejszą technologią, stąd stanowi ona naturalny element ich życia. W wielu wypadkach Y-i nie zadają sobie fundamentalnych pytań o wartości, porządek rzeczy, bo nie mają na to czasu. Zastanawianie się nad własną egzystencją w kontekście globalnym, wartościami, ideami wymaga zaakceptowania pewnej dezorganizacji i chaosu myśli, działań oraz odczuć. Y nie może sobie na to pozwolić, gdyż nie mógłby przez to sprawnie funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości. Nie oznacza to, że reprezentanci tego pokolenia nie mają własnego zdania czy opinii. Wręcz przeciwnie w sposób bardzo zdecydowany je głoszą, jednak dotyczą one głównie „codziennych, bieżących” spraw. Y skupiony jest na tym, by jak najszybciej zaspokajać swoje potrzeby – trudno mu znieść niepotrzebną zwłokę. Chce się jak najszybciej rozwijać. Potrzeba ta może być powodem stosunkowo częstych zmian pracy. Jeżeli Y stwierdzi, że w danej firmie nie ma już możliwości rozwoju, najpewniej niebawem ją zmieni. Pokolenie to charakteryzuje duża biegłość w poruszaniu się po rynku pracy. Osoby te akceptują częste zmiany zawodowe i nie reagują na nie lękiem.

Kategorie:testy zawodowe
 1. 11/01/2011 o 20:50

  Oczywiście, że do X jeśli patrzę na date urodzenia oraz kwestię wartości. Natomiast biorac pod uwagę – lubienie ryzyka, zmian i spodziewania się najlepszego to Y. Natomiast kluczem jest zastanowienie się tak naprawdę jaki mamy cel życiowy, w jakim otoczeniu przebywamy, jakie mamy wzorce i przekonania…..

  Pozdrawiam
  Jakub – PASJONAT

 2. 11/01/2011 o 20:56

  Witajcie,

  dla mnie jestem i tu i tu. X – data urodzenia oraz przywiazanie do wartości.
  Y – lubię zmiany, nieprzewidywalność i kreowanie.
  Podsumowujac jestem ikso-igrekiem – „mutantem” pasjonatem, który ma kregosłup moralno-etyczny i jednoczesnie entuzjazm i zmysł twórczy, pozwalajacy wpływać na dynamiczne otoczenie.

  Pozdrawiam,
  Jakub

  • testree
   11/01/2011 o 23:54

   jest taka możliwość. Przytoczone przedziały czasowe pokazują, w jakim wieku dane pokolenie jest statystycznie najczęściej reprezentowane. Prawdopodobnie w dobie funkcjonowania na rynku pracy przedstawicieli zarówno pokolenia X jak i Y, trudno jest znaleźć „czyste typy” . Y-i trafiając do firmy/ instytucji przechodzą intensywny proces kształcenia pożądanych postaw i zachowań, prowadzony często przez osoby ze starszego pokolenia. Ponadto naturalny proces dojrzewania, nabierania doświadczeń życiowych może zbliżać X – y do Y- ów. Natomiast X-y funkcjonują w środowisku zawodowym coraz bardziej nasyconym Y-ami. Skuteczna współpraca, komunikacja i zarządzanie wymagają nie tylko zrozumienia i akceptacji ich zachowań, postaw, ale również przejęcia części z nich. Tak też wymogi współczesnej rzeczywistości, kształcenie otwartej postawy i tolerancji może zbliżać Y-ków do X-ów.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: